Moje pracovní místo [2023]

Moje pracovní místo [2023]
Příjemné a funkční pracovní místo hraje velkou roli v míře komfortu a pohodlí u počítače a tím pádem se podílí i na kvalitě odvedené práce. Podívejte se detailně na moje pracovní místo v roce 2023.

Stane se mi to asi jednou za 2 roky – dostanu nutkavou potřebu měnit rozložení, prvky a celkový vizuál svého pracovního místa. Nevyhnul jsem se tomu ani letos.

Po přestěhování v minulém roce jsem několik věcí změnil, časem mi ale začala chybět bílá barva na zdi, kterou jsem měl vymalované svoje dřívější pracovní místo. Pro práci s fotkami ji u sebe vnímám jako podstatnou, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že v novém bydlení mám kvůli francouzským oknům hromadu denního světla, které je dorážené bíle vymalovanými zdmi. To měl být základ celého update. Další drobnosti měly být spíše estetického rázu.

Pracovní stůl z Ikei

Základem je můj původní výškově nastavitelný stůl s pracovní deskou o délce 186 cm z Ikei. Tady bych podotkl, že drtivou většinu kabelů jsem se snažil dostat právě pod stůl. Esteticky optimální to rozhodně není a má to své mouchy, ale z klasického pohledu stojícího/sedícího člověka kabely vidět nejsou. Na obou stranách stolu je pak k dispozici standardní mini-komoda Ikea Alex. Každá z nich má 5 šuplíků a dohromady tak pojmou opravdu hodně věcí.

Skvělá zdravotní židle Adaptic Comfort

Židli používám už téměř 2 roky od české firmy Adaptic, konkrétně model Comfort. Musím říct, že jsem si na ni zvykal dlouho, ale už bych neměnil. Jedná se o zdravotní židli za poměrně vysokou cenu, tehdy v době pořízení stála přes 20 tisíc. V praxi vás ale nutí sedět rovně a nedostávat se do krkolomných pozic, to se děje díky mechanismu volně se pohybujícího podsedáku. V posledních měsících jsem k ní ještě přidal úplně jednoduchou podložku pod nohy z Ikei, díky čemuž se mi na židli sedí ještě o kus líp.

4k monitor

Nejsem pedant na pořádek, ale na stole chci mít co nejméně věcí. Čistý stůl mi pro práci vyhovuje, zabordelený stůl odvádí pozornost 🙂 Dominantní je na stole rozhodně 27” 4K monitor od LG s usb-c hubem.

Nad monitorem mám umístěnou monitorovou lampičku z Amazonu, značku bohužel nevím. Typově jich je ale na internetu hromada podobných. Musím říct, že funguje skvěle.. večer nasvítí prostor před monitorem a zároveň nesvítí do očí. Za monitorem mám pak LED pásek, který nemá žádnou konkrétní funkci, jen vypadá dobře 🙂

Ještě bych zmínil zvuk – standardní reproduktory značky Creative mám umístěné přímo pod monitorem. Není to sláva, ale ani tragédie. Stačí 🙂

Macbook Air jako stabilní pracovní nástroj

Monitor je umístěný na stolním držáku, na kterém je zároveň zavěšený i držák na notebook – můj 13” Macbook Air M1 256GB SSD, 16GB RAM. Tenhle mini laptop mám už přes 2 roky a označil bych jej bez nadsázky za nejlepší materiální investici v životě. Nebyl extra drahý a funguje famózně.. po přechodu z Windows je to opravdu zařízení, které dělá to, co od něj čekám – šlape jako hodinky a nezdržuje mě. Ať už jde o tisíce upravených fotek nebo střih 4k videa, se vším si poradí.

Za skvělé považuju i to, že notebook mám k pracovní stanici připojený přes jeden jediný thunderbolt kabel. Ten vede do thunderbolt hubu, který je dále napojen na monitor, zvuk, 4 externí SSD disky, 3 HDD a dalších asi 10 USB periferií. Zároveň se kabelem notebook i nabíjí. Dost mi vyhovuje možnost vypojit jeden kabel a volně se s notebookem pohybovat. Na zadní straně Macbooku mám docela extrémní designovou vychytávku – suchým zipem tam mám nalepený hlavní 4TB externí SSD disk (V hodnotě asi 9000 Kč), který mám zapojený do druhého Thunderboltu Macbooku. Tím jsem ušetřil asi 35 000 Kč za vyšší konfiguraci Macbooku s 4TB úložištěm.

Úložiště

Úložiště bych rozdělil na 2 kategorie:

  1. Rychlé SSD disky pro práci. Tady používám hlavní zmiňovaný 4TB disk neustále připojený k Macbooku. Další 4 SSD disky (2x1TB a 2x500GB) mám napojené na pracovní stanici.
  2. Pomalé HDD disky pro zálohu. Na stolu za Macbookem mám postavené 3 harddisky. Každý rok přibyde jeden. První z nich má kapacitu 2x4TB v raidu a mám na něj zálohy do roku 2021. Od roku 2022 přidávám každý rok jeden 6TB disk, na který ukládám všechny nafocené rawy z daného roku. Velmi pravděpodobně žádný z nich v budoucnu nepoužiju, ale přijde mi v dnešní době levných úložišť škoda rawy mazat. Člověk nikdy neví 🙂

USB hub

Na pravé straně stolu mám decentně “zašité” 2 USB huby. Celkem pojmou až 5 USB 3.0 zařízení a SD karty. Pro stahování fotek ze svateb používám duální SD čtečku od značky Kingston, funguje skvěle a je to rychlý a pohodlný.. svatbu mám staženou za 15 minut (typicky fotím na 2 foťáky se zdvojeným zápisem, výsledkem jsou tedy 4 zaplněné 128 GB karty, pro stažení fotek používám 2).

Klávesnice a myš

Tady to bude dost krátký, protože klávesnici i myš používám už přes 2 roky stejné a určitě bych neměnil. Myš používám geniální bezdrátovou Logitech MX Master 2S. Nikdy mi nepadla žádná myš do ruky lépe… a to není jen můj názor 🙂

Klávesnici používám levnou, ale funkční Logitech K380. Nemá numerickou klávesnici, každopádně jsem si na to zvykl a alespoň jsem zvyklý psát i na Macbooku, který numerickou rovněž nemá.

Dekorace a zbytek

To byl hlavní update 2023 – dekorace. Přidal jsem 2 poličky (v Ikei jako “polička na obrázky”), hromadu fejkových umělých květin a cool Pekboardovou desku Ikea Skadis. Chtěl jsem do pracovního koutu přidat trochu zeleně a celkově ho oživit. Jsem velmi špatný v péči o kytky… občas mi něco umírá, pak zase ožije… tyhle umělé neprotestují a tváří se furt stejně, zatím z nich mám velkou radost 🙂

Pekboard byl tak trochu projekt sám o sobě. Chtěl jsem ho černý, bohužel se v tuzemské Ikei prodává pouze bílá varianta. V okolních západních zemích mají nejen černou variantu, ale i dřevěnou, navíc mají větší výběr rozměrů. Škoda no 🙂 Nevzdal jsem se ale – koupil jsem desku bílou a přestříkal ji na černou. Dopadlo to popravdě o dost lépe, než jsem čekal. Pekboard hezky zdobí pravou část pracovního koutu a navíc skvěle plní i svoji funkci – drží část vybavení. Konkrétně na něm mám velká sluchátka, psací potřeby, iPad s Apple Pencil a konzoli pro úpravu fotek v Lightroomu Loupedeck Live.

Závěr

Tolik k mému pracovnímu updatu. Z pracovního koutku mám radost a těším se na něj, kdykoliv k počítači usedám. myslím, že přesně tak by to mělo být!

A jak vypadá váš pracovní kout? Pochlubte se ! 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *