Ipad jako pomocník fotografa

Ipad jako pomocník fotografa
Přechodu z Androidu na Apple se v tomhle článku věnovat nechci. Každopádně okrajově – důvod přechodu byl prakticky jediný – rychlost a stabilita systému. Oblasti, kde moje poslední androidové telefony výrazně pokulhávaly.

Chci se ale věnovat druhému zařízení, které jsem si pořídil ještě před iPhonem – iPadu. Konkrétně jsem si pořídil iPad Pro 11“ ve verzi 128 GB bez slotu na sim kartu. Přístroj jsem pořizoval primárně za účelem použití v malé mobilní samoobslužné fotobudce. Tu jsem v sezóně bral na více než polovinu svých svateb jako příplatkovou službu. Už od začátku jsem tedy věděl, že tahle investice se mi v průběhu léta vrátí. Později jsem ale začal zjišťovat, že iPad dokážu v rámci svojí práce využít i v mnoha jiných směrech. Pojďme se na ně společně podívat.

1. iPad jako fotobudka

Jak jsem už zmínil, primární účel, za kterým jsem iPad na jaře pořizoval, bylo zřízení malé fotobudky. Trend těchhle fotobudek v současnosti naplno běží v Americe a západních zemí Evropy. K nám ještě nedorazil. V praxi to funguje tak, že iPad zasadím do mojí „custom-made“ (na míru dělané) konstrukce, kterou na svatbě na odpoledne/večer postavím a už se o ni nestarám. Svatebčané si pak fotobudku sami ovládají.

IPad Pro jsem při tvorbě fotobudky volil především z důvodu stability systému (za celé léto software ani jednou nespadl!), výdrži baterky (vydrží zapnutý a vytížený v kuse cca 6 hodin, což mi bohatě stačí) a poměrně velkému rozlišení předního selfie fotoaparátu (nadstandardních 7 megapixelů). V případě nutnosti pak není problém iPad napojit na powerbanku a vydrží i celý den. Díky tomu, že i přídavný LED panel fotobudky napájím pomocí akumulátorů, je celý systém nezávislý na elektrickém zdroji. To je velká výhoda a ušetří to hodně času. O mojí fotobudce se můžete dočíst více zde.

2. iPad na úpravu fotek

O tom, že jde iPad použít pro úpravu fotek jsem věděl už dřív. O tom, jak skvěle to s pomocí Adobe Lightroom a jeho cloudového systému jde dělat, jsem se dozvěděl až poté, co jsem to vyzkoušel v praxi. V současnosti jsem schopen menší focení nebo třídění svatebních fotek v případě nutnosti upravovat jen na iPadu. Používám k tomu stylus Apple Pencil, který je (za sice nesmyslnou cenu) až neskutečně přesný s minimální odezvou.

Pokusím se celý proces mého používání iPadu při úpravách stručně popsat. Originální rawy ze svých Sony A7III zpravidla vždy v první fázi nakopíruji do počítače. Poté naimportuji do Lightroomu, nechám vytvořit smart previews (zmenšené náhlady s vlastnostmi rawu) a následně tyto smart previews nahraji z Lightroom kolekce na Adobe cloud. Na cloud tedy nenahrávám původní raw soubory, ale jen několikanásobně menší smart previews. V praxi můžu do počítače nahrát třeba 300 fotek z rodinného focení o velikosti 9 GB a na cloud potom smart previews stejného alba o velikosti 500-700 MB. Tyhle smart previews následně nechám stáhnout do Lightroomu CC nainstalovaném v iPadu.

Kouzlo je v tom, že jakékoliv úkony, jako je třídění fotek či úpravy, které provedu na iPadu, se okamžitě (pokud je iPad připojený k internetu, případně pak po připojení) synchronizují s katalogem v Lightroomu na počítači, což je geniální. Fotky si tak můžu vytřídit a následně upravit na iPadu, pak dojdu k počítači a jen je vyexportuji do finálního jpegu z původních rawů. Faktem je, že úpravy na iPadu jsou kvůli absenci klávesnice a zjednodušené verzi Lightroomu zhruba 2-3x pomalejší. Na druhé straně zvládá hardware iPadu úpravy až překvapivě dobře a to je nutno podotknout, že se zdaleka nejedná o nejvýkonnější iPad, který trh v současnosti nabízí. Jedná se ale o dobrou alternativu, kdy se dá upravovat i jinde než doma – třeba při jízdě vlakem nebo na zahrádce.

3. iPad pro vzdálené ovládání fotoaparátu

Pokud váš foťák disponuje wifinou, dá se iPad skvěle použít pro vzdálené ovládání. Často ho takhle využívám při focení interiérů nemovitostí. Foťák nechávám na stativu a expozici často upravuji na míru každé scéně. Tohle se dá samozřejmě řešit i pomocí expozičního bracketingu, ale použití iPadu a reálný náhled do scény a možnost nastavení expozice bez dotýkání foťáku je k nezaplacení. Často taky nasvětluji části kompozice za pomoci blesku. Tehdy můžu foťák na dálku pomocí iPadu odpalovat. Samozřejmě se dá alternativně využít i mobilní telefon, ale iPad má přecejen cca 4x větší obrazovku a vše jde vidět mnohem lépe. Navíc můžu při focení interiérů v případě zájmu ukázat zadavateli zakázky na velké obrazovce kompozici ještě před vyfocením a zkonzultovat případné změny.

4. iPad jako prezentace práce

Ačkoliv jsem velkým zastáncem tištěných fotek, občas používám iPad pro prezentaci vlastních fotek potenciálním zákazníkům na osobních schůzkách. Výhodou oproti konkurenčním tabletům je velice dobré podání barev a ostrost při rozlišení 2048×1536 pixelů (což je více, než má většina dnešních počítačových monitorů).

5. iPad jako zápisník

IPad a Apple Pencil dohromady dokáží perfektně posloužit jako zápisník. V mnoha případech raději sáhnu po papíru a tužce, ale pokud plánuji zapisovat ručně více textu, zvýrazňovat ho barevně, případně mazat a přesouvat jednotlivé odstavce, je tahle kombinace naprosto skvělá. Používám k tomu původní aplikaci „Poznámky“ od Apple, která je pro moje potřeby dostačující. Poznámky pak není problém synchronizovat do iPhone, případně do počítače.

6. iPad jako čtečka

Použití iPadu jako čtečky nemusí vyhovovat každému. Faktem je, že čtečky jsou přímo přizpůsobené pro čtení textu a pro oči jsou tak mnohem příjemnější. Pokud je pro vás ale stejně jako pro mě priorita mít co nejméně zařízení, je iPad pro čtení elektronických knih jasná volba.

Zpětně hodnotím koupi iPadu jako jednu z nejlepších investic do techniky, jakou jsem kdy udělal.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *