Odkaz na 1. díl série
Odkaz na 2. díl série
Obsah:
- Třešnička na dortu konzumenta obsahu
- Zaznamenávací workflow
- Readwise a Reader jako hvězdné duo
- Má to smysl?
Třešnička na dortu konzumenta obsahu
O návalu informací a způsobu, jak mi Notion pomáhá organizovat můj pracovní i osobní život, jsem se rozepsal v prvním a druhém článku série. Tento článek by měl být pomyslnou třešničkou na dortu. Třešničkou která z poznámkování a vypichování rezonujícího obsahu dělá příjemnou záležitost. Celá workflow má jen jeden háček – počítá s tím, že všechny informace (včetně knih) budeme konzumovat digitálně.
Já jsem s tím v pohodě. Pokud jste i vy, čtěte dál.
Zaznamenávací workflow
Dřív než představím podrobněji hlavní hvězdu večera Readwise, vysvětlil bych rád, jak celý princip zaznamenávání a synchronizace konzumovaného obsahu v mém podání funguje. No v mém podání… přiznám se, že jsme workflow převzal od známého YouTubera Ali Abdaala a decentně upravil.
Základem celé worklow je již zmíněná appka Readwise, která pro mě představuje hlavní místo pro konzumaci čteného i video obsahu. V praxi používám 3 zařízení (iPhone, iPad, Macbook), z nichž každé zároveň komunikuje s Readwise. Readwise funguje na principu zvýrazňování obsahu. Stačí jen 2x poklikat na odstavec, který se zvýrazní a já tak můžu z obsahu velmi rychle vypíchnout to nejpodstatnější, k čemu se můžu později vrátit.
Readwise a Reader jako hvězdné duo
O Readwise toho zaznělo už dost, pokusím se ho ale přiblížit ještě o kousek víc, protože je to důležité pro pochopení celé Workflow. Readwise samotný zprostředkovává primárně shromažďování obsahu a jeho synchronizaci mezi zařízeními a dalšími aplikacemi (v mém případě Notion).
Reader pro konzumaci
Nově k Readwise patří i aplikace Readwise Reader, která pak slouží jako prostředí pro konzumaci obsahu. Funguje jednak jako klasická appka (iPhone, iPad) i jako webová aplikace (použití na Macbooku).
Reader byl hlavní důvod, proč jsem se pro Readwise rozhodl. Funguje přesně tak, jak potřebujete. Uložíte do něj obsah, začnete ho číst a jednoduchým poklepáním na odstavce jej označujete.
Pokud se jedná o YouTube video v angličtině, nabízí Reader zobrazení automaticky generovaných titulek, které můžete označovat stejným způsobem. V době kdy drtivou většinu podcastů najdete i na YouTube mi tohle přijde naprosto skvělé.
Jak Reader používám na jednotlivých zařízeních?
- iPhone / iPad – pokud narazím na zajímavý článek, kliknu v prohlížeči na ikonu sdílení / share a tím článek odešlu přímo do Readeru, odkud ho pak čtu. To samé platí pro YouTube videopodcasty, které se dají docela dobře konzumovat třeba i při řízení v autě. Na iPadu občas čtu i eBooky pomocí Kindle (ten zvládá synchronizaci a označování s Readwise, což je skvělá zpráva). Navíc Readwise Reader umí i epub formáty, což je další skvělá zpráva.
- Macbook – tady používám rozšíření do prohlížeče Chrome zvané “Readwise highlighter”. Na jedno kliknutí uložím aktuální stránku do Readeru a následně čtu a zvýrazňují dle už popsaného postupu.
Synchronizace Reader → Readwise → Můj Notion
A víte, co je nejlepší? Readwise synchronizuje všechen mnou zvýrazněný obsah z Readeru rovnou do sekce “Resources” v mém Notionu. Pak mi stačí jen pravidelně zrevideovat nové zdroje v Notionu, přiřadit jim příslušné štítky a uložit ho mezi ostatní zdroje pro budoucí použití.
Pokud se chci naučit nový skill, nový program nebo novou workflow, nasbírám zdroje do Readeru, přečtu pár článků, kouknu na videa a zvýrazním si v Readeru vše podstatné. Po synchronizaci do Notionu pak zdrojům přiřadím příslušné štítky, podle kterých si je pak můžu rovnou vyfiltrovat. Případně si nasbírané knowhow odložím na později.
Není to geniální?
Má to smysl?
To je na zvážení každého. Já si workflow zavedl poměrně rychle a vyhovuje mi. Readwise i včetně Readeru stojí nějakých 2500 Kč ročně, což je za mě vzhledem k poskytnuté hodnotě adekvátní cena.
Na zvážení je způsob, jakým Reader pro vypichování podstatných myšlenek funguje. Reader používá označování / zvýrazňování, což je za mě rozhodně nejrychlejší možnost. Jsem schopen přečíst za pár desítek minut hromadu článků a velmi rychle pojmout opravdu hodně informací. Faktem ale je, že “na první dobrou” si toho zapamatuju vzhledem k rychlosti označování velmi málo. Osobně mi to tak vyhovuje – rychle si udělám o tématu přehled a následně si vyfiltruju v Notionu jen ty podstatné zvýrazněné poznámky, které se mnou rezonovaly. Ty pak čtu opakovaně
Jiné techniky poznámkování (například ruční výpis poznámek) budou sice znatelně pomalejší, zároveň si ale díky tomu v první fázi zapamatujete mnohem více informací.
A jak to máte vy? Dáte Readwise šanci?